Informacje o programie naprawczym Gminy Brojce

18 marca br Rada Gminy uchwaliła Program postępowania naprawczego dla Gminy Brojce. Radnym, którzy włączyli się w opracowanie programu i oddali głos za jego przyjęciem, składam serdeczne podziękowania.

Uchwalenie programu naprawczego to dobry moment na udzielenie Państwu wyjaśnień odnoszących się do potrzeby wprowadzenia w życie działań oszczędnościowych zawartych w tym programie. Powodem problemów finansowych naszej gminy było przeinwestowanie oraz niski poziom dochodów własnych. Zarówno ja, jak i większość Radnych uznaliśmy, że trzeba wykorzystać możliwości pozyskania środków unijnych oraz własne zasoby i za te pieniądze wybudowaliśmy świetlice, remizę strażacką, chodniki, przystanki autobusowe, obiekty sportowe itp. oraz dokonaliśmy zakupy inwestycyjne (np. samochodów strażackich, wyposażenie informatyczne Szkół, wyposażenie świetlic wiejskich). Moi obecni oponenci zarzucają mi, że nie powinno się rozpoczynać tych inwestycji bez pewności posiadania zabezpieczenia finansowego. Tak, to prawda, ale przypominam, że równolegle z działaniami inwestycyjnymi zainicjowałem działania, które powinny przynieść gminie znaczne dochody podatkowe i dzierżawne (między innymi z  wybudowania przez prywatnych inwestorów wiatraków w tym na gminnym nasypie oraz biogazowni), które były szacowane na ok. 3 mln zł rocznie. Pomimo opóźnień w realizacji prawdopodobieństwo wykonania inwestycji wiatrakowej jest nadal bardzo duże, dlatego w działaniach gminy uwzględnialiśmy te dochody jako swoistą gwarancję bezpieczeństwa finansowego gminy. Niestety, część naszych mieszkańców poprzez odwołania i zaskarżenia skutecznie blokuje możliwość pozyskania tych dochodów, co w konsekwencji doprowadziło do utraty płynności finansowej przez gminę. Oczywiście można było nie ponosić ryzyka i nic nie robić (nie inwestować), ale jestem pewny, że ci, którzy zarzucają mi podjęcie w tamtym czasie decyzji o inwestycjach, dzisiaj grzmieliby, że gmina nie skorzystała z możliwości pozyskania środków z Unii Europejskiej. Proszę zauważyć, że część Radnych negujących podejmowane inwestycje mieszka w Brojcach, czyli miejscowości, która posiada najlepszą infrastrukturę w naszej gminie. Ich punkt widzenia sprowadza się do stwierdzenia: po co było prowadzić kolejne inwestycje, można było poczekać. Tak Brojce mogły poczekać, ale czy pozostałe miejscowości w gminie bez końca mogły czekać na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców (zwłaszcza dzieci)? Czy tam nie powinno być chodników, świetlic, przystanków autobusowych, bezpiecznych miejsc zabaw i rekreacji? Te obiekty już są i służą mieszkańcom.

Program naprawczy opiera się na trzech głównych filarach. Pierwszy to wdrożenie oszczędności w wydatkach, drugi to zwiększenie dochodów, trzeci to restrukturyzacja zadłużenia gminy.

Zaproponowane oszczędności przede wszystkim mają polegać na:

– redukcji etatów w urzędzie gminy poprzez niezatrudnianie nowych pracowników na stanowiska po osobach odchodzących na emerytury i rozdysponowanie ich obowiązków dla innych pracowników oraz rozwiązanie umowy zlecenia z Komendantem OSP;

– redukcji etatów w szkołach, poprzez zmianę warunków zatrudnienia na stanowiskach, które nie wynikają z przepisów oświatowych (pomoc nauczyciela w kl. „O”);

– zamrożeniu wynagrodzeń pracowników samorządowych w gminie i jednostkach organizacyjnych;

– ograniczeniu pomocy społecznej w formie zasiłków celowych wypłacanych ze środków własnych oraz zmiana regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów (zakłada się, że sytuacja wielu rodzin ulegnie poprawie z uwagi na program 500+);

– ograniczeniu godzin otwarcia świetlic wiejskich z 30 do 25 godzin tygodniowo;

– ograniczeniu wydatków inwestycyjnych do kwot stanowiących zobowiązania wynikające z wcześniej zawartych umów;

– ograniczeniu wydatków poprzez wspólne zakupy materiałów, wyposażenia i usług dla wszystkich jednostek organizacyjnych gminy.

Zaproponowane zwiększenie dochodów przede wszystkim ma polegać na:

– zwiększeniu podatków od nieruchomości, transportowego i rolnego;

– zwiększeniu opłat za najem i dzierżawę majątku gminnego.

Zaproponowana restrukturyzacja zadłużenia gminy ma polegać na wyemitowaniu obligacji komunalnych bądź zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego i jednorazowej spłacie dotychczasowych zobowiązań. Powstałe w ten sposób nowe zobowiązanie (obligacje lub kredyt konsolidacyjny) zostanie spłacone w okresie do 2032 roku. Rozłożenie spłaty na taki okres pozwoli na obniżenie rocznych rat do poziomu, który zapewni płynność finansową i pozwoli gminie spełnić normy określone w ustawie o finansach publicznych.

Program postępowania naprawczego realizowany będzie przez okres trzech lat, czyli do końca 2018 roku, a wprowadzone w nim działania naprawcze, samodyscyplina w wydatkach oraz pozyskiwanie nowych potencjalnych dochodów (chociażby z wiatraków czy powstającymi w związku z budową drogi S6 kopalniami żwiru – z samych żwirowni szacuje się dochody na poziomie 4 mln zł na przełomie dwóch najbliższych lat) pozwolą na poprawę finansów gminy.

Wójt Gminy Brojce

Stanisław Gnosowski

 Materiały do pobrania: