O gminie

Gmina Brojce położona jest w północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, 20 km od Morza Bałtyckiego. Zajmuje obszar 118 km2, zamieszkuje ją 3800 mieszkańców. Graniczy z gminami Gryfice, Trzebiatów, Płoty i Rymań.

Obszar gminy obejmuje 19 miejscowości podzielonych na 11 sołectw:

 1. Brojce (Brojce)
 2. Kiełpino (Kiełpino, Smokęcino, Raciborów)
 3. Przybiernowo (Przybiernowo)
 4. Pruszcz (Pruszcz)
 5. Bielikowo (Bielikowo)
 6. Żukowo (Żukowo)
 7. Mołstowo (Mołstowo, Mołstówko, Cieszyce)
 8. Tąpadły (Tąpadły, Stołąż)
 9. Dargosław (Dargosław, Łatno, Uniestowo)
 10. Darżewo (Darżewo)
 11. Strzykocin (Strzykocin,Grąd)
Mapa gminy
Mapa gminy

Brojce znane są od XIII wieku, w dokumentach z 1290 r. wymienia się Jana z Brojc.
Najpiękniejsze tereny gminy ciągną się wzdłuż krystalicznie czystej rzeki Mołstowa, bogatej w ryby łososiowate, która wraz z przyległymi do niej partiami leśnymi, torfowiskami oraz podmokłymi łąkami z chronionymi i rzadkimi roślinami tworzy niepowtarzalny krajobraz, zostały ocenione jako obiekt o walorach ponadregionalnych pod względem walorów ekosystemu, szaty roślinnej, flory i fauny.

Nieskażona przemysłem przyroda jest wielkim atutem Brojc i przyciąga turystów malowniczymi zakątkami. Walory krajobrazowe wynikające z lokalizacji oraz typowo rolniczy charakter Gminy sprzyjają rozwojowi agroturystyki oferującej wypoczynek z dala od wielkomiejskich aglomeracji.

Interesujące są zabytki architektury sakralnej, jak kościoły: w Brojcach (XV w.), Bielikowie (XVI w.), Kiełpinie (XV w.). parki w miejscowościach Dargosław, Mołstowo, Stołąż, Strzykocin, Tąpadły i Uniestowo zostały wpisane do Rejestru Zabytków.